Ile kosztują studia w Niemczech?

Studia_w_Niemczech_2Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych kierunków, jeżeli chodzi o studia Polaków za granicą. Jednym z powodów jest z pewnością mała odległość, ale nie bez znaczenia pozostaje zapewne również fakt, że kształcenie na niemieckich uczelniach należy do najtańszych w Europie. Na większości uczelni publicznych nauka jest bezpłatna – wystarczy wpłacić wpisowe (ok. 50 €) i opłatę administracyjną (ok. 100-200 € rocznie). Część uczelni (szczególnie w Bawarii i Dolnej Saksonii) pobiera jednak opłatę za czesne – ok. 500-1000 € rocznie. Sprawdź zatem najpierw stronę internetową uczelni, na której chcesz studiować lub informację pod poniższym linkiem.

Koszty utrzymania studenta w Niemczech zależą w dużej mierze od lokalizacji uczelni, kierunku studiów, czy własnych potrzeb studenta. Najważniejsze koszty kształtują się jednak następująco:

  • czesne – ok. 300-500 € rocznie (wpisowe i opłata administracyjna, opłata socjalna i składka na organizację studencką);
  • zakwaterowanie – 2-4 tys. €/ rok akademicki (akademik to koszt ok. 200-400 € miesięcznie, a wynajem mieszkania: od ok. 200 € miesięcznie w mniejszych miastach (jak Lipsk czy Drezno) do ok. 300 € miesięcznie (w dużych miastach jak: Monachium, Hamburg, czy Kolonia);
  • wyżywienie – ok. 1,5 tys. € rocznie;
  • podróż do Polski – ok. 200-500 €/ rok akademicki;
  • codzienne wydatki, ubezpieczenie itp. – ok. 4-5 tys. € rocznie.

Studiując w Niemczech trzeba się zatem liczyć z kosztami ok. 8-12 tys. € rocznie – a zatem 2-3 razy więcej niż w Polsce.

Więcej informacji o kosztach życia w Niemczech znajdziesz: http://www.internationale-studierende.de/.

Tak jak w przypadku opisanych wcześniej pozostałych krajów, często stosowanym rozwiązaniem finansowania studiów przez studentów, jest po prostu praca…

Możesz również skorzystać z programu stypendiów, przygotowanych specjalnie dla studentów zagranicznych. Pamiętaj jednak, że mimo iż jest wiele takich organizacji w Niemczech, to żadna nie zapewnia stypendiów na całe studia. Jedną z najbardziej znanych organizacji zapewniającej stypendia, jest DAAD.

I na koniec bardzo ważna informacja: jeżeli nie korzystasz z programu stypendialnego, uczelnie mogą wymagać od Ciebie minimalnego zabezpieczenia finansowego, dotyczącego Twojego utrzymania na studiach (jest to ok. 8 tys. € rocznie).

Sprawdź jednak najpierw dokładnie, czy Twoja uczelnia nie pobiera opłaty za czesne i z jakich stypendiów możesz skorzystać.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o studiach w Niemczech zajrzyj do naszego artykułu: http://korepetycjeib.pl/studia-w-europie/.