Studia w Polsce – czy matura IB jest potrzebna?

studia za granicąNie chcesz wyjeżdżać na studia za granicę? Studiowanie w Polsce to to, o czym myślisz? Zastanawiasz się jednak nad maturą międzynarodową, bo „standardowa” polska matura wydaje Ci się niewystarczająca? Nie wiesz, czy w takiej sytuacji powinieneś w ogóle myśleć o IB? Przeczytaj poniższy artykuł, a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

Na pierwszy rzut oka rzeczywiście: kończyć maturę międzynarodową i potem studiować w Polsce, wydaje się dziwne. Po co robić coś „dodatkowego”, skoro i tak chcesz studiować w Polsce?
Przede wszystkim: to właśnie matura międzynarodowa daje Ci większe szanse na uzyskanie miejsca nie tylko na najlepszych uczelniach za granicą, ale także na najlepszych uczelniach w Polsce. Wyniki matury międzynarodowej są zazwyczaj przeliczane na wyniki kwalifikujące na studia według odpowiednich – korzystnych – przeliczników.
Przykład: na niektóre uczelnie medyczne wymagane jest standardowo zdanie matury z trzech przedmiotów eksperymentalnych. W przypadku maturzystów z IB, wystarczą dwa przedmioty – trzeci zostanie obliczony jako średnia z tych dwóch pozostałych.

Uczelnie w Polsce nie stosują dodatkowych wymagań dla maturzystów IB, ubiegających się o miejsca na nich – wręcz przeciwnie: stosowane przeliczniki wyników matury IB na punkty kwalifikujące na studia są w większości przypadków bardzo korzystne dla przyszłych studentów z IB. Szczegóły dotyczące wybranych uczelni znajdziecie w kolejnych artykule.

Dodatkowo, wyniki uczniów z IB w Polsce należą do jednych z najlepszych na świecie. W Polsce istnieje wiele ośrodków, które przygotowują do matury IB – polecamy konsultację Twojej decyzji z The Swan School – kompetentnym ośrodkiem pomagającym przygotować się nie tylko do matury IB.

Jak zatem widać, już sama matura międzynarodowa daje całkowicie inny punkt wyjścia do ubiegania się o dobre miejsce na uczelni – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Studenci z maturą IB to również wymarzeni kandydaci dla organizatorów wielu programów praktyk i staży, również zagranicznych.

Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej – bardzo ważnej kwestii. Matura IB to zupełnie inny niż standardowy sposób uczenia. Zamiast standardowego uczenia się mnóstwa teorii z różnych przedmiotów, uczniowie IB skupiają się głównie na samodzielnym rozwiązywaniu problemów, które łączą ze sobą różne przedmioty. Takie podejście uczy myśleć, a tak przekazywana wiedza przydaje się nie tylko na przyszłych studiach, ale także w późniejszym życiu.