Stypendia i finansowanie kosztów studiowania za granicą

theswanfoundation.pl - finansowanie studiów za granicąPosiadanie dyplomu prestiżowej uczelni jest marzeniem nie jednego z uczniów. Najczęstszym problemem z którym borykają się uczniowie a przede wszystkim rodzice zdolnej młodzieży to aspekt finansowania studiów. Warto nadmienić, iż wiele wyższych uczelni dla swoich studentów przygotowało różne programy wsparcia – studia za granicą wcale nie muszą i nie są rozwiązaniem tylko dla najbogatszych. Jednym z najnowszych rozwiązań niesystemowych jest platforma CAPITAL FUTURE zainicjowana przez nowo powstałe liceum – The SWAN SCHOOL w Warszawie. Szkoła z nową perspektywą ucząca w programu IGCSE, A-levels a od przyszłego roku w programie matury międzynarodowej.

Can you pay my bills? – Harvard i Stanford

Platforma Capital Future jest skierowana do uczniów, którzy znaleźli się na liście szczęśliwców, na najlepszych prestiżowych uczelniach w US ale nie posiadają 48 tys. dolarów, (bo tyle wynosi roczne czesne). Platforma stworzona przez The Swan School umożliwia pozyskanie wsparcie finansowe od bogatych inwestorów. Dany uczeń rejestruje się na platformie dokonując autoprezentacji własnej osoby. Indywidualnie inwestorzy mają możliwość sprawowania opieki mentorskiej nad tymi uczniami w zamian zyskując kontakty przyszłych współpracowników i partnerów biznesowych. To Ci właśnie biznesmeni udzielają pożyczek ( tzw. money lending) dla perspektywicznych uczniów umożliwiając tym samym studia zagraniczne.

Z górnej półki – Oxford

Obecnie, dzięki wstąpieniu Polski do UE, czesne dla polskich studentów jest kilkakrotnie niższe niż w poprzednich latach. Co więcej studia w Szkocji są nieodpłatne na wszystkich uczelniach dl wszystkich uczniów w tym z Polski. Jednym słowem ani opłaty ani koszty nie są już przeszkodą dla Polaków aby móc studiować n uczelni Brytyjskiej. Studia Licencjackie kosztują ok. 9.000 tysięcy funtów rocznie.

W tym miejscu warto zwrócić na uwagę na idealne rozwiązanie systemowe w postaci pożyczki, która zaciąga się z rządem brytyjskim. Pożyczka pokrywa całe czesne i spłacana jest dopiero po ukończeniu studiów, gdy zarobki są niższe niż 21.000 funtów brutto ( dla pracujących absolwentów w UK) i 12 600 dla ( pracujących w Polsce). Forma finansowego wsparcia jest dostępna dla wszystkich uczniów liceum z Polski bez względu na dochody jego rodziców.

A może Sorbona?

Uniwersytet Paryski znajduje się w ścisłej czołówce prestiżowych europejskich uczelni wyższych. Podstawowe czesne na większości francuskich uczelni jest nieporównywanie niższe niż angielskie standardy i wynosi około 183 euro za rok studiów licencjackich i 254 euro rocznie na studiach magisterskich. Wiele uczelni dodaje jednak do tej sumy inne opłaty, np. za wyrobienie dyplomu, w związku z czym czesne zwiększa się nawet do 2 tys. euro.

Innymi prawami rządzą się Grande Ecoles. Opłaty wynoszą tam najczęściej ok. 550 euro rocznie. I w tym wypadku zdarzają się jednak placówki, które za możliwość pobierania nauki w swoich progach liczą sobie nawet do 10 tys. euro na rok.

Bez czesnego w Niemczech?

Trudno mówić o obowiązujących regułach w kraju 16 autonomicznych landów. W każdej części Niemiec kwestia wysokości czesnego wygląda inaczej. Można jednak stwierdzić, że zwykle wynosi mniej więcej 500 euro za semestr, o ile w ogóle istnieje. Ciekawostką jest, że w większości niemieckich landów czesne zostało zniesione. Mimo, że na niektórych uczelniach trzeba będzie wydać trochę pieniędzy, ciągle jest to suma znacznie niższa niż w większości europejskich uczelni. Więcej informacji tutaj: http://www.studis-online.de.

Należy wspomnieć także o tzw. opłatach administracyjnych (są to np. składki semestralne, które jednak wracają do studentów w postaci licznych zniżek studenckich i dofinansowań).

Studia w Hiszpanii?

Na państwowych studiach uniwersyteckich w Hiszpanii obowiązuje czesne w wysokości od 400 do 800 euro. Zwolnieni są z niego studenci pochodzący z rodzin o trudnej sytuacji finansowej. Niestety ostatnio opłaty te zwiększyły się o średnio 60%, w związku z czym ze studiów zrezygnowało co najmniej 40 tys. Hiszpanów.

Szwecja nie potrzebuje Twoich pieniędzy…

ale chętnie zaoferuje Ci swoje. Na wszystkich szwedzkich uczelniach dla obywateli i emigrantów z Unii Europejskiej czesne… nie istnieje. Reszta świata płaci dopiero od 2011 roku. Stypendia socjalne w Szwecji otrzymuje średnio 67 proc. wszystkich studentów. Najczęściej są one przyznawane na okres 9 miesięcy i wypłacane co tydzień po 707 SEK (koron szwedzkich). Można więc otrzymać nawet 27 567 SEK w skali roku (przy założeniu, że 1 korona to ok. 2,13 złotego 

Studia za granicą dla Ciebie!

Jeśli studia za granicą to Twoje marzenie, już dzisiaj skontaktuj się ze specjalistami z The Swan School – doradzimy Ci i wesprzemy Cię w Twoich przygotowaniach!