Szwajcaria – system edukacyjny

Dzisiaj czas, aby spojrzeć na jeden z najbogatszych krajów w Europie – Szwajcarię. Czy system edukacyjny znacznie odbiega od tych, które opisywaliśmy przez ostatnich kilka tygodni w pozostałych krajach Europy? Czy koszty studiów i utrzymania są równie wysokie jak poziom dochodu narodowego? Dzisiaj kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Uczelnie wyższe w Szwajcarii to 10 kantonalnych uniwersytetów, 2 instytuty technologiczne (politechniki), 9 uniwersytetów zawodowych oraz kilkadziesiąt uczelni pedagogicznych i artystycznych. Szczegółowe informacje na temat uczelni szwajcarskich można znaleźć na www.swissuniversities.ch.

Jeżeli chodzi o poszczególne etapy studiów, to wygląda to następująco:

  • na początku są 3-letnie studia licencjackie (bachelor studies),
  • następnie 2-letnie studia magisterskie (możliwość zdobycia tytułu master of theology, law, medicine, dental medicine, veterinary medicine, arts, science, czy engineering),
  • a na koniec – trwające od 3 do 5 lat studia doktoranckie.

Warunkiem aplikowania na studia licencjackie jest zdana matura. Szczegółowe zasady aplikowania na dany kierunek, określają same uczelnie. To również od uczelni i prawa związkowego zależy również uznawalność wykształcenia zdobytego za granicą. Zanim zatem podejmiesz decyzję o studiach w Szwajcarii, koniecznie sprawdź szczegółowe informacje na stronie uczelni.

Aplikowanie na studia odbywa się zazwyczaj od stycznia do kwietnia. Szczegółowe informacje znajdziesz również na www.crus.ch. Tylko jedna uczelnia wyższa (w St. Gallen) organizuje egzaminy wstępne – wynika to z faktu, że władze tej uczelni ograniczyły liczbę zagranicznych studentów do 25%. Pozostałe uczelnie wymagają po prostu znajomości języka wykładowego. W Szwajcarii możemy znaleźć kierunki z takimi językami wykładowymi, jak francuski, niemiecki czy włoski. Każda uczelnia na swojej stronie internetowej informuje o wymaganych certyfikatach językowych.

Jeżeli zdecydujesz się na studia w Szwajcarii, musisz szybciej niż z innych krajach europejskich, postarać się o dopełnienie formalności. Masz tylko 14 dni na złożenie w lokalnym urzędzie podania o rejestrację pobytu. I – tak jak w wielu krajach – musisz udowodnić, że posiadasz wystarczające środki finansowe na przeżycie.

Biorąc pod uwagę koszty, pamiętaj, że nauka w Szwajcarii jest płatna – czesne dla studentów zagranicznych to od 1 do 8-9 tysięcy euro za rok. Życie w Szwajcarii należy do jednego z najdroższych w Europie – rocznie powinieneś przeznaczyć co najmniej 25-35 tysięcy franków szwajcarskich (ok. 100 tysięcy złotych). Najwięcej kosztować Cię będzie zakwaterowanie (ok. 500-700 franków miesięcznie) i wyżywienie (ok. 500-600 franków miesięcznie). Na szczęście Szwajcaria oferuje szeroką gamę stypendiów – szczegóły znajdziesz na www.euraxess.ch.

Top 5 szwajcarskich uczelni wyższych według rankingu U-Multirank z maja 2014 r. to:

1. Universität Bern
2. ETH Zürich
3. Universität Zürich
4. Fachhochschule Westschweiz
5. École Polytechnique Fédérale de Lausanne

Podsumowując: Szwajcaria to na pewno jeden z droższych krajów Europy, również dla studentów. Z drugiej strony to jednak miejsce pełne kameralnych kampusów, przyjazna atmosfera, doskonale wyposażone instytuty badawcze i laboratoria oraz zaangażowani w swoją pracę wykładowcy…